Bílý švýcarský ovčák
Bílý švýcarský ovčák (dříve Americko-kanadský bílý ovčák, francouzsky Berger Blanc Suisse, anglicky White Swiss Shepherd) je ovčácké plemeno psa, oficiálně uznané Mezinárodní kynologickou federací (FCI) na zasedání v Paříži mezi 4. a 5. červencem 2011. Vzniklo z bíle zbarvených německých ovčáků a krom krátkosrsté varianty je běžná i dlouhosrstá verze. V Česku se pro plemeno používá zkratka BŠO, lidově se jim též říká "bělouši".

Povaha
Bílý švýcarský ovčák je pes vhodný i pro začínajícího chovatele, který mu ale musí poskytnout dostatek aktivity a pohybu obecně. Tito učenliví psi jsou klidní, poslušní, dokáží ale využít i toho, že je jejich majitel nedůsledný nebo nedostatečně autoritativní. Pod správným vedením se naučí spousty nových věcí. O vztahu s jinými domácími zvířaty, jako jsou kočky, koně a podobně, rozhoduje socializace v mládí, kdy by si štěně mělo zvykat na nové podněty z okolí. Vůči lidem mohou být tito psi nedůvěřiví, ale nikoliv agresivní. Jedná se o dobré a schopné hlídače. K dětem se chovají přátelsky a hodí se proto i do aktivní rodiny s dětmi. Nejsou dominantní, ani přehnaně temperamentní, běžně se nesnaží vyhledávat šarvátky s jinými psy, záleží ale i na socializaci ve štěněcím období. Nedostatek nových podnětů v mládí může vést až k přehnané bázlivosti, která je brána jako hrubá povahová chyba a takoví psi nemohou být uchovněni.

Péče
Bílí švýcarští ovčáci potřebují dostatek pohybu a aktivit, hodí se tedy především pro aktivní rodinu, která je bude moct dostatečně zaměstnávat. Hodí se též do rodin s dětmi. Obzvláště velká pozornost by měl pes dostat během socializační fáze, která může začít již v době, kdy majitel dostane štěně od chovatele. V té době by měl pes být seznamován se vším novým, co ho v životě bude potkávat, od dopravních prostředků, jako jsou auta a vlaky, až po jiná zvířata. Důležité je i setkávání s jinými lidmi a psy.
Možnou aktivitou pro tyto psy je například výcvik poslušnosti nebo pachové práce, které jim nedělají problém. Nicméně, u bílých švýcarských ovčáků bývá problém s nácvikem na obranářské práce – záleží ale na jedinci. Zákus totiž nebývá dostatečně kvalitní. Navíc se tito psi využívají i k canisterapii.
Srst těchto psů nevyžaduje tolik péče, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jako jakékoliv jiné plemeno s podsadou, i toto líná dvakrát ročně, kdy je nutné věnovat srsti zvýšenou pozornost ve formě každodenního vyčesávání. Mimo toto období stačí pročesat několikrát za týden, aby se v srsti netvořily cucky a chuchvalce. Pokud se ale pes zašpiní, je samozřejmě nutné srst důkladně zbavit nečistot. Časté mytí šamponem se ale nedoporučuje: srst tak rychle ztrácí na lesku a kvalitě.
(Zdroj: wikipedia.org)

Zdraví
Stupně dysplazie kyčelního kloubu (DKK):
A(0) - Negativní, bez příznaků dysplazie
B(1) - Hraniční dysplazie, přechodný stupeň
C(2) - Mírná dysplazie, mírná artróza
D(3) - Střední dysplazie, okraj jamky oploštělý nebo zřetelné příznaky artrózy
E(4) - Těžká dysplazie, výrazné změny v kyčelním
kloubu, deformace hlavice, další příznaky artrózy

Stupně dysplazie loketního kloubu (DLK):
0 - normální loketní kloub bez abnormalit
1 - mírná artróza, formace osteofytů, které nejsou širší než 2 mm, skleróza subchondriální kosti, inkongruence kloubních ploch
2 - střední artróza, formace osteofytů od 2 - 5 mm
3 - těžká artróza, osteofyty širší než 5 mm, zřejmá
fragmentace processus koronoideus, izolovaný
processus ankoneus
(Zdroj: https://www.veterina-zlin.cz/media/userfiles/stupne-dysplazii.pdf)
Degenetativní myelopatie (DM)
Degenerativní myelopatie je neléčitelné, postupně se rozvíjející onemocnění postihující jakékoliv plemeno psů. K příznakům poruch pohybu pánevních končetin dochází až v pozdním věku. Za významný faktor rozvoje onemocnění se považuje genetická mutace.
(Zdroj: veterinarniportal.cz)
- Zdravý jedinec = geneticky normální = Tested Genetically Normal = N/N = jedinec bez mutací, clear, DM free, negativní
- Přenašeč, případně rizikový jedinec = Tested Genetically Carrier = N/P = heterozygot, který přenáší jednu mutovanou alelu SOD1A
- Postižený jedinec = Tested Genetically Affected = P/P = DM pozitivní, recesivní homozygot, který má dvě mutace v SOD1 A
(Zdroj: Genomia.cz)
